Co to jest hosting www ?

Hosting to słowo, które bywa niejasne nie tylko dla osób nietechnicznych, ale również dla jego użytkowników.

W poniższym artykule dowiesz się co to jest hosting, do czego służy i jak wybrać najlepszy hosting stron www dla Twojej strony

Wiele elementów naszego życia opartych jest o usługi internetowe. W sieci możemy zrobić zakupy, skorzystać z usług bankowych i umówić wizytę lekarską. W Internecie możemy również promować własną firmę lub dzielić się z innymi własnymi przemyśleniami w formie bloga lub konta na portalu social media. Jeśli chcesz zbudować własną stronę WWW lub bloga potrzebujesz domeny i hostingu. Domena to twój adres w sieci, natomiast hosting to miejsce, w którym zapiszesz i przechowasz pliki witryny.

Hosting to miejsce na Twoje pliki w chmurze, czyli host, którego zasoby udostępnione są Internecie. Mówiąc prościej hosting jest komputerem, którey może być fizyczny (w formie fizycznego komputera) lub wirtualny – utworzony w chmurze. Dzięki wirtualnemu hostowi stworzysz sklep internetowy lub stronę WWW opartą na jednym z dostępnych systemów zarządzania treścią CMS, takich jak WordPress, PrestaShop, Joomla lub Drupal. Dzięki oprogramowaniu do budowania stron z łatwością stworzysz serwis www lub sklep e-commerce. Na prywatnym serwerze wirtualnym szybciej, niż kiedykolwiek zaczniesz budować stronę, ponieważ pozwala on na przechowywanie plików, baz danych MySQL, skonfigurowanie skrzynkek pocztowych i zarządzanie strefą DNS Twojej domeny.

Serwery zazwyczaj znajdują się w dużych centrach danych, gdzie administratorzy dbają o zapewnienie sprawnego działania maszyn i bezpieczeństwo danych.

Czy hosting jest mi potrzebny?

W teorii mógłbyś utrzymywać swoją stronę www na Twoim osobistym komputerze. Musiałby on być aktywny o każdej porze dnia i nocy – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu tak, by użytkownicy Internetu mogli w dowolnym momencie odwiedzić Twój serwis niezależnie od pory dnia. Odwiedzanie Twojego portalu przez innych spowodowało by wysycenie zasobów Twojego komputera (procesora, pamięci RAM i dysku), czego konsekwencją byłaby jego bardzo wolna praca. Żeby uniknąć tych problemów najlepiej wybrać hosting, czyli komputer – maszynę udostępnioną w chmurze, dzięki której nie musisz się obawiać problemu z dostępnością zasobów koniecznych do prawidłowego działania serwisów www niezależnie od liczby stron.

Jest on aktywny przez cały czas, a jego działanie nie spowoduje wysycenia zasobów Twojego osobistego komputera. Dzięki temu przeglądarka użytkownika Twojego portalu bez zbędnego oczekiwania połączy się z serwerem, na którym przechowywane są pliki oraz baza danych i wyświetli otrzymaną paczkę HTML w formie strony. Nawet tani hosting w chmurze oferuje dyski SSD NVME zapewniające dobrą szybkość odczytu i zapisu danych, dzięki czemu zyskujemy niezawodny serwer dla naszej witryny.

Wielu hostingodawców na rynku oferuje wydajny i szybki hosting w różnych pakietach, cenach i parametrach. Warto omówić elementy, na które zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego dla uruchomienia strony WWW pakietu hostingowego.

Jaki wybrać hosting?

Wybór hostingu nie jest łatwym zadaniem. Szerokie oferty hostingodawców i mnogość rodzajów serwerów mogą spędzać sen z powiek użytkownikowi, który chce zbudować stronę WWW. Poniżej dowiesz się na jakie elementy należy zwrócić uwagę wybierając hosting. 

  • Zasoby – Jeśli poszukujesz serwera WWW z miejscem na blog lub stronę www zwróć uwagę na to jakie oferuje parametry podzespołów. Ważne, by dostępna przestrzeń dyskowa wynosiła min. 5-10 GB. Jeśli zbudujesz kilka stron warto przemyśleć wybór hostingu z większą pojemnością. Warto również zwrócić uwagę czy hosting posiada dysk w jednej z nowszych i szybszych technologii, np. SSD lub NVME. Polecam wybór hostingu z dyskiem SSD NVME – zapewni on najlepszą prędkość odczytu i zapisu danych. Dodatkowo sprawdź jaki limit pamięci RAM i procesora oferuje dany pakiet hostingowy – im więcej zasobów, tym szybciej wykonają się skrypty niezbędne do wygenerowania naszego portalu. Dobre parametry serwera sprawią, że nie będziesz musiał się martwić o działanie Twojego serwisu web.
  • Bezpieczeństw – Weryfikując oferty hostingodawców warto zwrócić uwagę na oferowane parametry bezpieczeństwa. Stabilny hosting powinien zapewniać obsługę protokołu https, regularne kopie zapasowe strony i skrzynek pocztowych, ochronę przed atakami typu DDOS oraz WAF. Dodatkowo zwróć uwagę na zabezpieczenia poczty e-mail – SPF, DKIM DMARC i obsługę poczty po protokołach szyfrujących wiadomości SSL/TLS. Warto również sprawdzić czy operator hostingu oferuje bezpłatny certyfikat SSL, np. Let’s Encrypt, który jest świetną alternatywą dla certyfikatów płatnych. 
  • Technologie – Dokonując wyboru usługi hostingowej zwróć uwagę czy posiada ona najnowsze oprogramowanie i czy jest ono regularnie aktualizowane. Aktualne oprogramowanie jest gwarancją bezpieczeństwo. Zweryfikuj np. czy serwer oferuje wsparcie dla najnowszych wersji PHP.
  • Limity – Na większości hostingów występują limity. Zweryfikuj z jakimi elementami serwera są związane i czy nie spowodują, że korzystanie z niego będzie dla Ciebie uciążliwe. Najlepiej, by serwer nie posiadał limitów: ilości stron www, baz danych, kont pocztowych i kont FTP oraz transferu danych. Pozostałe limity zweryfikuj pod kątem potrzeb Twojego portalu internetowego. Sprawdź również czy możliwe jest dodanie do hosta każdej domeny, jeśli posiadasz ich więcej.
  • Przekroczenie limitów – Przed zakupem wirtualnej maszyny ustal jak działa dana firma w przypadku przekroczenia przez Ciebie limitów. Przejrzyj regulamin usług pod kątem tego czy nie zostaną Ci naliczone jakieś dodatkowe opłaty lub usługa nie zostanie wyłączona bez poinformowania Cię o tym. 
  • Pomoc techniczna – Równie ważna co prędkość działania hosta jest obsługa klienta w kwestii pomocy technicznej, którą zapewnia hostingodawca, a ta prezentuje się różnie w polskich firmach. Wiele firm odpowiada na maile nawet po kilku dniach, natomiast kilka wyjątków przesyła odpowiedź na pytanie w ciągu kilku godzin. Hostingodawcy oferują również dodatkowe kanały supportu, takie jak infolinia lub czat, dzięki którym możemy skontaktować się z działem pomocy od ręki. Zweryfikuj w jakich godzinach pracują i jak taka pomoc działa. Sprawdź również strony dostawców usług hostingowych pod kątem działu pomocy i sekcji najczęściej zadawanych pytań – znajdziesz w nich wiele odpowiedzi na popularne pytania.

W przypadku wielu hostingodawców możemy otrzymać w Panelu Klienta dodatkowe funkcjonalności, z których możesz skorzystać do administrowania adresami e-mail lub zawartości stron WWW. Najczęściej wśród tych narzędzi znajdziesz autoinstalator aplikacji CMS do tworzenia stron i aplikacji, które zainstalujesz jednym kliknięciem w bezpieczny i wygodny sposób. Operatorzy wirtualnych maszyn zapewniają też dostęp poprzez SSH, czyli protokołu pozwalającego na zdalne połączenie z hostem przez terminal.

Hosting www płatny czy bezpłatny?

Pośród ofert hostingodawców dostępnych na rynku znajdziesz zarówno płatne jak i darmowe maszyny wirtualne. Te drugie najczęściej nie zapewniają zbyt dobrych parametrów. Dodatkowo mogą wyświetlać reklamy na Twoich stronach WWW. Oferują one również niedużą przestrzeń dyskową i limity, które nie pozwolą na swobodną pracę ze stroną i skrzynkami poczty elektronicznej.

Jeśli szukasz hostingu na swoją pierwszą witrynę WWW nie polecam Ci wyboru tego bezpłatnego. Bombardujące Cię reklamy i wolne działanie jedynie zniechęcą do samodzielnego tworzenia strony www

Jaki hosting współdzielony będzie dla mnie dobry?

Istotne, by hosting oferował minimum 5-10 GB  powierzchni dyskowej. Jeżeli z czasem Twoja strona www powiększy się lub będziesz chciał zbudować na hoście kolejne strony zawsze będziesz mógł wykupić pakiet hostingowy oferujący większą pojemność.

Podczas wyboru hostingu zwróć uwagę na oferowane parametry bezpieczeństwa stron WWW i skrzynek e-mail oraz sprawdź występujące limity.

Część firm oferuje możliwość przetestowania usług przed zakupem. Jeśli nie jesteś przekonany czy dany hosting będzie dla Ciebie wystarczający – przetestuj go bezpłatnie zanim podejmiesz decyzję. 

Ceny usług hostingowych

Opłaty mogą się różnić w zależności od oferowanych parametrów i pakietu. Pamiętaj, że najczęściej niska cena cena idzie w parze ze słabymi parametry maszyny. Zanim podejmiesz decyzję sprawdź czy dany host spełnia Twoje oczekiwania pod kątem przestrzeni i funkcjonalności. Pamiętaj, że ceny hostingu w pierwszym roku mogą się różnić od ceny ich odnowienia, czyli przedłużenia w kolejnych latach.

Na polskim rynku dobry hosting znajdziesz już. cenie 50-100 zł w pierwszym roku.

Hosting czy serwer dedykowany, czyli gdzie zacząć budować stronę www

Najpopularniejsze pakiety hostingowe to te współdzielone, czyli takie których parametry dzielisz z innymi użytkownikami na maszynie wirtualnej. Jeśli poszukujesz hosta, którego zasoby będą dostępne tylko dla Ciebie – sprawdź ten dedykowany. Większe możliwości sprawiają jednak, że cena takiego hosta jest dużo wyższa, w związku z tym z takich rozwiązań zazwyczaj korzystają duże korporacje i banki.

Jeśli jednak nie budujesz dużej aplikacji webowej lub sklepu online ze sporym ruchem – hosting (współdzielony) w zupełności spełni Twoje oczekiwania i pozwoli na szybkie działanie Twojego serwisu. Jeżeli chcesz utworzyć stronę wizytówkę, sklep lub bloga – wybierz serwer współdzielony (hosting). 

Poszukując większych możliwości i zasobów dla Twojej strony internetowej sprawdź inne rozwiązanie – hosting VPS, Cloud Server lub maszynę dedykowaną.

Teraz już wiesz co to jest hosting i do czego może Ci być potrzebny. Poszukując hosting dla Twojego portalu pamiętaj, by zwrócić uwagę na zasoby jakie oferuje i dostępne funkcje. Działanie twojej strony www zależy w dużej mierze od dobrego, wydajnego i bezpiecznego hostingu. Warto więc dokładnie zweryfikować oferty hostingodawców przed dokonaniem zakupu.