Serwer VPS – Co to jest, do czego służy i jak wybrać najlepszy VPS na rynku?

Jeśli szukasz własnego serwera dla strony internetowej lub aplikacji webowej zapewne weryfikowałeś oferty różnych firm hostingowych dostępnych na rynku polskim i zagranicznym. Wśród wielu rodzajów serwerów firmy oferują VPS. Czym jest VPS i jaki rodzaj serwera kryje się pod tym skrótem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule. 

Co to jest serwer VPS?

VPS (z ang. Virtual Private Server) to wirtualny serwer prywatny, czyli wydzielone środowisko utworzone na maszynie fizycznej w oparciu o wirtualizację, np. wirtualizację KVM. VPS pozwala korzystać z wydzielonych zasobów serwera i samodzielnie nim administrować. Posiadanie pełnej kontroli jest jednym atutów tego typu hostów. VPS jest rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym i Cloud (hosting w chmurze). W przeciwieństwie do maszyny współdzielonej VPS jest odseparowany od pozostałych serwisów na wspólnym serwerze fizycznym VPS zapewnia całkowite odizolowanie środowiska. Dzięki temu można uniknąć ograniczeń i limitów hostów współdzielonych. Wybierając VPS SSD dokonasz instalacji dowolnego systemu i aplikacji, które udostępnisz bez obaw o problemy związane z dzieleniem zasobów sprzętowych (pamięci RAM i procesora) z innymi użytkownikami fizycznej maszyny. Prywatne maszyny wirtualne wyposażone są zazwyczaj w szybkie i wydajne dyski (HDD lub SSD NVME) oraz procesory i minimum 1-2 GB RAM zapewniające wysoką wydajność. Najczęściej w konfiguracji usługi VPS klient otrzymuje możliwość zakupienia dodatkowych adresów IP oraz zainstalowany system operacyjny Linux. Na wirtualnym serwerze prywatnym możemy również instalować pakiety i dodatki do systemów, które poszerzą funkcjonalności hosta. Hostingodawcy zapewniają zazwyczaj panel klienta, czyli panel zarządzania, dzięki któremu możesz administrować posiadaną usługą oraz jej konfiguracją. Poza panelem hostingodawcy do zarządzania serwerem VPS najczęściej otrzymujemy dodatkowy panel – Plesk, dzięki któremu możesz zarządzać zaawansowanymi ustawieniami serwera.

Transfer danych, który określa całkowitą ilość przesłanych danych jest zazwyczaj nielimitowany.

Cloud VPS to generacja serwerów zoptymalizowana pod kątem użytkowników chcących w pełni kontrolować usługę, np. budując sklep internetowy – w zaledwie kilku prostych krokach zainstalujemy na nim wszystkie odpowiednie usługi i funkcjonalności. Dzięki dyskom SSD NVME osiągniesz szybki odczyt i zapis dużej ilości danych oraz uzyskasz niesamowicie szybkie wczytywanie stron WWW. VPS z dyskami SSD pozwoli również na szybkie i łatwe wykonywanie i zarządzanie kopiami zapasowymi.

Do czego służy prywatny serwer wirtualny VPS?

Prywatny serwer wirtualny jest świetną alternatywą dla hostów współdzielonych, w związku z czym najlepiej sprawdzi się w przypadku hostowania portali i aplikacji webowych. 

VPS będzie doskonałym wyborem w przypadku stron, które generują większy ruch. Poza hostowaniem witryn internetowych VPS może być używany m.in. jako serwer:

  • streamingowy,
  • gier,
  • dns,
  • kopii zapasowych,
  • vpn,
  • proxy.

Co można zrobić z VPS i jakie możliwości VPS oferuje?

Serwer VPS może mieć wiele zastosowań. Na przykład, jeżeli prowadzisz stronę internetową lub sklep online, który generuje duży ruch (kilka tysięcy unikalnych użytkowników w ciągu dnia) warto przemyśleć wybór hosta VPS. Cloud VPS będzie również doskonałym wyborem jeśli chciałbyś szkolić się na przyszłego administratora, gdyż w niewygórowanej cenie otrzymasz możliwości maszyny dedykowanej i brak ograniczeń hosta współdzielonego. VPS sprawdzi się świetnie w przypadku zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują serwera VPS do gier lub prowadzenia streamingu w przystępnej cenie. Sprawdzi się on również doskonale do przechowywania kopii zapasowych stron www, baz danych czy poczty elektronicznej. 

Ile kosztuje wirtualny serwer VPS?

Ceny VPS rozpoczynają się od ok. 400 zł rocznie i plasują w granicy 400-2000 zł rocznie. Wybierając serwer VPS zwróć uwagę, że najtańsze oferują słabe parametry. Ceny VPSów o wystarczająco dobrych parametrach, które oferują szybkie dyski SSD i wydajne podzespoły wahają się od 1000 do 1500 zł rocznie. Za niewygórowaną opłatą otrzymamy maszynę bez ograniczeń hostingu współdzielonego, którego ceny dla porównania oscylują się na poziomie 100-700 zł rocznie. 

VPS Linux 

VPS z systemem Linux to maszyny wirtualne, które oferuje wielu operatorów hostingowych w Polsce. Są one skonfigurowane i przystosowane do instalacji na nich licznych dystrybucji, w tym wielu darmowych. Linux jest najpopularniejszym serwerowym systemem operacyjnym. Dzięki instalacji na VPS-ie tego systemu będziesz mógł zainstalować dodatkowe aplikacje, tworzyć użytkowników oraz zarządzać dostępnymi usługami. Liczne pakiety i otwartość systemu sprawiają, że możliwości jego wykorzystania są nieograniczone – uruchomimy na nim zarówno serwer www, serwery gier czy usługi streamingowe. Dzięki Linuxowi skorzystasz z VPS w pełni jego możliwości zarówno jako użytkownik początkujący jak i zaawansowany. 

VPS Windows

Operatorzy, którzy posiadają w swojej ofercie takie maszyny oferują je najczęściej z zainstalowanym i wstępnie skonfigurowanym systemem Windows. Jeśli potrzebujesz hostingu, na którym uruchomisz oprogramowanie i usługi dostępne jedynie dla tego systemu wybór VPS Windows będzie najlepszy. W niewygórowanej cenie otrzymasz doskonałą alternatywę dla serwerów w chmurze z zainstalowanym systemem Windows. Dokonując wyboru serwera VPS warto zwrócić uwagę na wersję systemu, którą hostingodawca udostępnia. 

Podsumowanie – jak wybrać serwer VPS?

Wybierając szybki i niezawodny serwer wirtualny dla naszej strony WWW, sklepu online, bloga lub aplikacji webowej sprawdzamy oferty różnych operatorów. Wśród tych ofert często znajdziesz VPS, który będzie dobrym wyborem w przypadku stron potrzebujących większych zasobów lub witryn generujących większy ruch. Dużą zaletą VPS jest środowisko odseparowane od innych użytkowników maszyny, co pozwala na pełne wykorzystanie dostępnych zasobów.