WordPress – co to jest?

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią (oprogramowanie CMS, z ang. Content Management System), czyli platforma do budowania witryn www i aplikacji webowych. Szybki rozwój WordPressa oraz dostępność wielu wtyczek i motywów (szablonów) sprawiła, że stał się znakomitym narzędziem do zaprojektowania m.in. strony wizytówki, strony firmowej, sklepu internetowego lub bloga. 

33% serwisów internetowych dostępnych w sieci została zbudowana przy pomocy WordPressa, co czyni go najpopularniejszym CMS-em dostępnym na rynku. Został on przetłumaczony na prawie 70 języków, co sprawiło, że zyskał popularność na całym świecie. Dzięki temu możesz korzystać z WordPressa bez znajomości języków obcych.

WordPress to uniwersalne narzędziem, dzięki któremu stworzymy różnego rodzaju serwisy internetowe to warto wspomnieć, że został on zbudowany z myślą o tworzeniu blogów.

Aplikacja dostępna jest w dwóch wariantach – WordPress.com i WordPress.org. Pierwszy wariant to opcja połączona z hostingiem, która zawiera płatne pakiety. Drugi jest w pełni otwartym i bezpłatnym oprogramowaniem.

Co istotne WordPress.org jest w pełni darmowy i dostępny zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych. WordrPress.org jest oparty na licencji GNU GPL (GNU General Public License), co oznacza, że jego kod możesz modyfikować i udostępniać zmienione wersje również na zasadzie licencji GPL. 

WordPress został napisany w językach PHP, HTML, CSS. Jednak żeby z niego korzystać nie musisz posiadać znajomości tych języków programowania i być programistą.

Społeczność zgromadzona wokół WordPressa jest ogromna. Dzięki temu często pojawiają się nowe aktualizacje, które rozszerzają narzędzie o nowe funkcjonalności. To sprawia, że możesz instalować WordPress na Twoim serwerze bez obaw związanych z bezpieczeństwem.

Dlaczego warto używać WordPressa?

WordPress jest systemem zarządzania treścią i został stworzony, by ułatwić budowanie stron www bez konieczności nauki skomplikowanych języków programowania. Dzięki temu darmowemu oprogramowaniu będziesz mógł pobierać darmowe motywy WordPress i wtyczki WordPress, dzięki którym zbudujesz swoją witrynę internetową lub bloga.

Sprawdź również -   Bazy Danych - Rodzaje Baz Danych

WordPress posiada mnóstwo zalet, wśród których warto wymienić:

  • Wszechstronność – WordPressa pozwoli Ci stworzyć każdy rodzaj strony internetowej lub bloga bez względu na zawartość strony www. Dzięki temu narzędziu zyskasz także pełną kontrolę nad stroną bez znajomości HTML i CSS.,
  • Prostota – WordPress to intuicyjne narzędzie, które pozwoli Ci na stworzenie własnej strony internetowej bez znajomości języków programowania na zasadzie metody przeciągnij i upuść. Przy użyciu intuicyjnego panelu administracyjnego dostosujesz stronę do swoich potrzeb,
  • Dostępność – WordPress jest darmowy i dostępny dla użytku komercyjnego i prywatnego. Dzięki aplikacji możesz założyć blog i obsługiwać go dostosowując do własnych potrzeb,
  • Dostępność w języku polskim – WordPress został przetłumaczony na prawie 70 języków, w tym polski, dzięki czemu brak znajomości języków nie stanowi bariery w budowaniu serwisu,
  • Mnogość gotowych rozwiązań – tworząc witrynę w oparciu o WordPress masz możliwość skorzystania z wielu gotowych funkcji i narzędzi udostępnianych, np. w formie wtyczek dodających funkcjonalności. Podczas budowania witryny WordPress automatycznie zadba o responsywność tworząc jej wersję mobilną.

To tylko niektóre z wielu zalet WordPressa. Tak jak widzisz jest to uniwersalne narzędzie, które pozwoli Ci na zbudowanie profesjonalnej strony i zarządzenie treścią WordPress. Sprawdź teraz jak możesz stworzyć witrynę korzystając z WordPress.

WordPress – jak zacząć?

Wiesz już czym jest WordPress i dlaczego warto go używać. Teraz sprawdź jak zacząć korzystać z WordPressa i co jest do tego potrzebne.

Jeżeli chcesz stworzyć stronę www opartą na WordPress potrzebne Ci będą dwa elementy:

  • Domena – adres Twojej strony (nazwa, pod jaką Twoja strona będzie widoczna w Internecie), np. twojaDomena.com,
  • Hosting WordPress – serwer, który będzie miejscem przechowywania plików i bazy danych Twojej strony. 

Użytkownicy chcący odwiedzić Twoją stronę wprowadzą w przeglądarce jej adres (nazwę domeny). Przeglądarka wyśle zapytanie do serwera, na którym przechowywane są pliki Twojej strony i po otrzymaniu odpowiedzi załadowana zostanie jej zawartość. 

Sprawdź również -   Serwer dedykowany - co to jest i czym różni się od hostingu?

Przed zakupem domeny i hostingu przeanalizuj ofertę firm hostingowych pod kątem Twoich potrzeb. Sprawdź parametry jakie serwer oferuje, zabezpieczenia, limity i opłaty. Cena odnowienia w kolejnych latach może się różnić od kwoty zakupu serwera w pierwszym roku. Zweryfikuj również czy hostingodawca oferuje na swoich serwerach automatyczny instalator, dzięki któremu dokonasz instalacji WordPressa łatwo, szybko i bez konieczności logowania się do serwera FTP

Po nabyciu oraz aktywacji domeny i serwera www zainstaluj WordPressa korzystając z wbudowanego w Panel hostingodawcy autoinstalatora. Dzięki tej aplikacji zainstalujesz WordPressa łatwo i po chwili otrzymasz dostęp do ekranu logowania swojej witryny www. Następnie zaloguj się do kokpitu WordPressa wpisując w pasku adresu przeglądarki po nazwie swojej domeny  /wp-admin, np. twojaDomena.pl/wp-admin.

Po wpisaniu poprawnych danych dostępowch (loginu i hasła) zobaczysz kokpit WordPressa, który pozwoli Ci na tworzenie Twojej strony internetowej. W kokpicie możesz edytować, tworzyć i zarządzać treścią WordPress oraz zmieniać jej wygląd. 

Podsumowanie

Wiesz już co to jest WordPress i dlaczego warto tworzyć strony www przy jego użyciu. Wiesz od czego zacząć budowanie swojej strony internetowej za pomocą narzędzia WordPress bez znajomości HTML i CSS. WordPress to prosta oraz intuicyjna w obsłudze usługa, która nie wymaga bycia programistą. Możesz tworzyć strony internetowe bez kodowania za darmo – wystarczy tylko zainstalować WordPressa na Twoim hostingu

WordPress