Domena – Twój adres Internetowy. Rejestracja Domen.

Domena internetowa – co to jest?

Domena to nazwa, która pozwala odnaleźć każdą stronę internetową dostępną w sieci. Korzystając z domeny możemy wyświetlić witrynę internetową pod przejrzystą nazwą, np. twojadomena.pl, a nie adresem IP hosta, na który kieruje domena, np. 192.168.31.1. Tłumaczeniem domeny na IP zajmują się serwery DNS.

Nazwa domeny

Jeśli posiadasz stronę internetową to każdy użytkownik Internetu może ją wyświetlić wpisując w pasku adresu przeglądarki internetowej nazwę Twojej domeny. Nazwa domeny jest unikalna i nie może być dzielona pomiędzy kilkoma stronami WWW, dzięki czemu możemy mieć pewność, że pod naszą domeną wszyscy użytkownicy zobaczą nasz portal. 

Domena pozwala również na obsługę poczty e-mail, dzięki czemu nazwy skrzynek pocztowych e-mail mogą być czytelne i łatwe do zapamiętania. 

Każda domena zbudowana jest z nazwy głównej i rozszerzenia. Dzieląc domeny na podstawie rodzaju rozszerzenia można wymienić:

  • domeny globalne (.com, .net, .biz),
  • domeny krajowe (.pl, .de, .no),
  • domeny funkcjonalne (.com.pl, .info.pl, .sklep.pl),
  • domeny regionalne (waw.pl, .beskidy.pl, ,wroclaw.pl),
  • domena europejska (.eu),
  • nowe (premium) – nTLD (.cool, .dance, .date). 

Jaka jest najlepsza domena internetowa?

Najlepsza domena to taka, która jest dostosowana do profilu naszego portalu i umieszczonych na niej treści. Jeśli pod domeną chciałbyś zbudować profesjonalną stronę firmową najlepiej zakupić domenę związaną z nazwą firmy, Dla strony wizytówki najczęściej wybierane są domeny związane z nazwiskiem właściciela lub marką osobistą. 

Wybór domeny to kwestia związana z indywidualnymi potrzebami, profilem naszej działalności, rodzajem strony, którą będziemy tworzyć i tematyką treści, którą umieścimy na witrynie

W kwestii wyboru rozszerzenia również należy się kierować indywidualnymi potrzebami. Warto jednak wziąć pod uwagę – w przypadku gdy jesteś właścicielem firmy – wybór rozszerzenia, który będzie adekwatny do obszaru działania naszej firmy. Kiedy Twoja firma działa jedynie na polskim rynku najlepiej zarejestrować jedną z domen z końcówką .pl lub .com.pl. Jeżeli Twoja działalność obejmuje teren całej Europy najlepiej zakupić domenę z rozszerzeniem .eu. W przypadku gdy Twoja firma ma zasięg globalny warto pomyśleć o wyborze domeny .com lub innej globalnej.

Dostępne są również nowe rozszerzenie (nTLD), które nie są związane z lokalizacją lub zasięgiem. Wśród dostępnych rozszerzeń znajdziesz m.in. te związane z zawodami lub branżami przemysłu – .lawyer, .dev, .fashion czy .finance. Przed dokonaniem wyboru domeny zachęcam Cię do zapoznania się z szeroką ofertą nowych rozszerzeń.

Rejestracja domeny, czyli jak zarejestrować nazwę Twojej strony WWW

Możesz zarejestrować zarówno jako osoba prywatna jak i firma korzystając z usług operatorów domen dostępnych na rynku. Jeśli chcesz zakupić domenę wejdź na stronę jednego z operatorów domen i sprawdź dostępność wybranej nazwy w wyszukiwarce domen. Rejestracja domeny nie jest trudna. W przypadku większości domen wystarczy założenie konta i wyrażenie zgody regulaminowej. Po akceptacji regulaminu operatora otrzymasz dostęp do panelu klienta, służącego do zarządzania domeną i pozostałymi zakupionymi usługami. Rejestrując domenę pomyśl również o zakupie hostingu. Wystarczy wybrać sprawdzony hosting, który nie posiada limitów, np. limitu liczby subdomen lub limitu transferu danych. Warto również sprawdzić czy jest on bezpieczny i wygodny w użytkowaniu oraz czy dostawca usług hostingowych oferuje wsparcie klientów w kwestiach związanych z działaniem witryny WWW i poczty e-mail. Dzięki niezawodnemu hostingowi będziesz mógł utworzyć subdomeny, która umożliwi Ci utworzenie nowej strony powiązanej z witryną opartą na domenie głównej oraz edytować istniejące już strony (np. dostosowując menu lub wygląd strony). Niektórzy operatorzy posiadają w ofercie również pomoc w kwestiach SEO – pozycjonowanie, promowanie witryny internetowej Twojej firmy po słowach kluczowych w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu możesz promować Twoją witrynę w popularnych wyszukiwarkach internetowych. Warto również zwrócić uwagę czy operator serwera posiada w ofercie dodatkowe zabezpieczenia domeny, takie jak DNSSEC i Registry Lock lub dodatkowe funkcje, np. DNS Anycast.

W celu odnowienia domeny na kolejny okres abonamentowy wystarczy zgłosić się do jej operatora. Firmy zarządzające domenami zazwyczaj powiadają o wygasaniu domeny z dużym wyprzedzenie. Co ważne po odnowieniu domeny nie musisz dokonywać na stronie żadnych dodatkowych korekt w swojej przeglądarce. Po odnowieniu domeny adres strony pozostanie niezmieniony.

Czy warto kupić domenę?

Jeżeli chcesz prowadzić własną stronę w sieci lub używać z poczty e-mail to posiadanie własnej domeny nie jest obligatoryjne. Wystarczy , że posiadasz serwer, którego operator oferuje domenę techniczną przypisana do hosta. Zazwyczaj nazwa takiej domeny jest jednak niezbyt czytelna dla odbiorcy strony. Jeśli chcesz, by Twoja strona i poczta elektroniczna była dostępna pod przejrzystą nazwą, kojarzącą się z profilem Twojej działalności warto zakupić indywidualną domenę. Dzięki własnej domeny będziesz lepiej widoczny w sieci, a Twoje usługi będą lepiej dostępne dla odbiorców. 

Jak wybrać domenę?

Wybierając domenę warto kierować się kilkoma wytycznymi. Przede wszystkim warto dobrać do profilu strony i treści, które będą na niej umieszczone. Warto również zakupić nazwę, która będzie związana z Twoją marką, nazwą firmy lub branżą, w której świadczysz usługi. Jeśli jesteś osobą indywidualną, która nie firmy, ale szukasz domeny dla swojego bloga lub portfolio – wybierz nazwę, która będzie odpowiadała tematyce treści Twojej strony.

Domena powinna być zawsze wybrana indywidualnie i kompatybilna do treści znajdujących się na stronie WWW.

Jak sprawdzić abonenta domeny?

Jeśli domena, którą chcesz zakupić jest niedostępna może to oznaczać, że została już zarejestrowana przez inną osobę lub podmiot i nie znajduje się w puli domen wolnych. Jeśli chciałbyś kto jest jej obecnym właścicielem możemy skorzystać z bazy WHOIS.

Dane widoczne w WHOIS mogą się różnić w zależności od rodzaju domeny i obecnego abonenta. Zarządca domen krajowych .pl udostępnia WHOIS na własnej stronie https://dns.pl/whois. Ta baza WHOIS dostępna jest w języku polskim.

Jeżeli chcesz zweryfikować informacje dla domen globalnych najlepiej skorzystać z jednej z globalnych baz domen WHOIS, np, https://www.whois.com/whois/. Pamiętaj, że ta wersja rejestru dostępna jest w języku angielskim. W przypadku domen z końcówką eu mamy do dyspozycji bazę administratora domen Eurid, dostępną na stronie https://eurid.eu/pl/ w zakładce WHOIS.

Jakie dane znajdziesz w WHOIS?

W bazie domenowej WHOIS znajdziesz poniższe informacje:

  • dane domeny (nazwa, typ, nazwy DNS, data utworzenia domeny, data ostatniej modyfikacji oraz data ważności domeny),
  • dane abonenta (nazwa, dane adresowe oraz numer telefonu),
  • dane rejestratora (nazwa, dane adresowe oraz dane kontaktowe, w tym adres e-mail).

Jeżeli właściciel domeny jest osobą fizyczną jego dane nie będą widoczne w rejestrze. Zobaczysz jedynie dane dot. domeny i operatora, u którego została zakupiona.

Jeśli właścicielem domeny jest firma zobaczysz pełne dane właściciela. 

Ile kosztuje zajęta domena?

Gdy próbujesz zarejestrować domenę i okazuję się, że jest ona zajęta to standardowa procedura rejestracji staje się niemożliwa. U operatorów domen możemy zakupić jedynie te adresy internetowe, znajdują się w puli domen wolnych. 

Kiedy domena jest już zajęta możemy odnaleźć dane właściciela w wyszukiwarce WHOIS i skontaktować się z nim w celu przejęcia domeny. Jeśli właścicielem domeny jest firma lub organizacja – dane właściciela znajdziesz w bazie WHOIS. Jeżeli właścicielem domeny jest osoba prywatna – dane właściciela nie będą widoczne. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z operatorem domeny i zapytać o możliwość przekazania naszej wiadomości do właściciela domeny. 

Dodatkowo zachęcam do zweryfikowania czy domena nie znajduje się na jednej z popularnych giełd domen, np. https://premium.pl/gielda/ lub https://www.aftermarket.pl/. Domeny dostępne na giełdzie możesz wykupić, np. biorąc udział w licytacji. Ceny domen na giełdach mogą się różnić w zależności od rodzaju domeny i atrakcyjności jej nazwy.

Podsumowanie 

Domena to Twój identyfikator w Internecie. Planując tworzenie strony WWW i skrzynek poczty e-mail warto wiedzieć, że domena jest w zasadzie niezbędna. Jeśli planujesz rejestrację lub przeniesienie domeny pomyśl o zakupie serwera (hostingu), który oferuje nielimitowany transfer i dobre parametry. Dodatkowo warto zakupić certyfikat SSL, np. bezpłatny Let’s Encrypt, który zaszyfruje dane wysyłane pomiędzy hostem a komputerem użytkownika Twojej strony. Pamiętaj, żeby przy wyborze domeny kierować się przede wszystkim tematyką strony. Jeśli domena, którą chcesz kupić nie znajduje się w puli domen wolnych zweryfikuj informacje o jej obecnym właścicielu i firmie obsługującej domenę w bazie WHOIS.