Strona internetowa – co to jest strona WWW i jak ją stworzyć?

Co to jest strona internetowa?

Strona WWW to nic innego jak wizytówka firmy w Internecie. Dzięki niej można zaprezentować produkty lub usługi, które świadczy dana firma. Serwis WWW to także źródło informacji o firmie – można na niej znaleźć nie tylko jej dane kontaktowe, ale także opis działalności. Portal WWW to także miejsce, w którym można nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami. Dzięki niej można pozyskiwać nowych klientów, a także utrzymywać relacje ze stałymi.

Uściślając strona WWW to dokument, który jest dostępny w sieci Internet. Zawiera on treści, multimedia (grafiki i materiały wideo) oraz odnośniki. Każda strona WWW ma swój unikalny adres, który nazywa się domeną. Po wpisaniu domeny w przeglądarce internetowej, strona WWW jest wyświetlana na ekranie komputera użytkownika.

W sieci znajdziesz wiele rodzajów stron WWW – portale informacyjne, ogłoszeniowe, strony firmowe, sklepy internetowe oraz blogi. Serwisy WWW możemy przeglądać nie tylko za pomocą komputera. Obecnie strony tworzone są w sposób responsywny, czyli tak by wyświetlały się poprawnie na komputerach, urządzeniach mobilnych i tabletach.

Budowaniem stron WWW zajmują się webdeveloperzy i webdesignerzy, którzy potrafią kodować szablon strony internetowych, czyli pisać kod strony w językach HTML, CSS, JavaScript i PHP. Jeżeli planujesz zostać webdeveloperem i brać udział w procesie tworzenia profesjonalnych stron dla potencjalnych klientów to gorąco zachęcam Cię do nauki programowania i web designu.

Natomiast jeśli nie jesteś programistą również możesz zbudować strony WWW bez potrzeby uczenia się kodowania. W Internecie dostępne są narzędzia, dzięki którym zaprojektujesz profesjonalną stronę WWW samodzielnie zupełnie za darmo.

Używając narzędzi do budowania stron internetowych lub systemów zarządzania treścią CMS (z ang. Content Management System) możesz projektować i zarządzać własną stroną WWW prosto i wygodnie. Tego typu aplikacje pozwalają w łatwy sposób dodawać na naszej stronie nowe funkcjonalności poprzez kilka kliknięć. Bez problemu nadasz w nich odpowiedni wygląd strony przy pomocy prostych w obsłudze edytorów WYSIWYG (z ang. What You See Is What You Get).

Do budowania witryn WWW niezbędne są dwie dodatkowe rzeczy – domena i hosting. Domena to nazwa Twojego portalu, natomiast hosting to serwer, na którym przechowasz pliki portalu WWW. Wybierając maszynę witrualną dla strony firmowej lub wizytówki sprawdź ofertę hostingodawców, w której znajdziesz m.in. maszyny współdzieloneVPSmaszyny dedykowane oraz serwer w chmurze. Jak wybrać najlepszy serwer? To zależy od projektu, który chcesz zbudować.

Strony WWW możemy wyszukiwać w popularnych wyszukiwarkach, np. Google lub Microsoft Bing. Najchętniej odwiedzane przez użytkowników są strony WWW, które plasują się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Jeżeli chciałbyś mieć wpływ na dobre pozycjonowanie strony pod własną domeną zapoznaj się z podstawami SEO i skorzystaj z narzędzia Google Analytics, które pomoże Ci w analizowaniu statystyk serwisów internetowych. Dzięki temu będziesz miał wpływ na pozycję Twojej strony WWW w wyszukiwarce internetowej i skutecznie wypromujesz Twoją firmę i swój biznes w sieci.

W celu skutecznego wypromowania portalu WWW warto skorzystać z mechanizmów reklamowych dostępnych w sieci. Do najpopularniejszych należą Google Ads lub Facebook Ads. Dzięki nim dotrzesz z ofertą firmy do dużej grupy docelowych odbiorców, sprecyzowanych na podstawie konkretnych ustawień.

Kreatory stron WWW

Jeśli chcesz tworzyć stronę WWW za darmo skorzystaj z narzędzi do budowania stron WWW. Tego typu aplikacje służą do tworzenia serwisów bez konieczności znajomości języków programowania. Większość kreatorów działa w oparciu o zasadę What You See Is What You Get. Oznacza to, że to co utworzymy na ekranie edytora będzie widoczne dla użytkowników strony. Ważne, że kreatory pozwalają w łatwy sposób zbudować responsywną stronę, czyli taką, która dostosuje się automatycznie do na różnych urządzeń.

W sieci dostępne są aplikacje do projektowania portali internetowych, które zapewniają możliwość umieszczenia strony na maszynie wirtualnej operatora w ramach opłaty dostępowej. Dzięki temu wykupując dostęp do aplikacji otrzymujesz miejsce na pliki strony WWW w cenie dostępu, co dla wielu osób będzie wygodnym rozwiązaniem.

Przy użyciu kreatorów online bez trudu zaprojektujesz stronę przeciągając elementy widoczne w edytorze na stronę, tak jak w edytorach dokumentów, np. Microsoft Word lub Writer. Podobnie jak aplikacjach CMS dodatkowe funkcje i motywy zaimplementujesz poprzez kilka kliknięć. Wystarczy wybrać szablon z setek gotowych i rozpocząć proces tworzenia strony. Wśród najpopularnieszych kreatorów online znajdziesz WebWave, Zyro i WebWave. Aplikacje oferują również narzędzia do zarządzania pozycjonowaniem strony internetowej pod naszą domeną w wyszukiwarkach internetowych.

Kreatory portali internetowych dostępne na rynku działają trochę inaczej w zależności od danej aplikacji. Przed przystąpieniem do projektowania strony zapoznaj się z dokumentacją narzędzia lub przejrzeć kurs online dot. podstaw obsługi danego programu.

Jedną z wad takich aplikacji jest konieczność ponoszenia miesięcznej lub rocznej opłaty za subskrypcję, która jest odnawialna w przypadku gdy chcemy, by nasza własna strona internetowa była dostępna w Internecie. W ofertach operatorów tych narzędzi znajdziesz bezpłatne pakiety, które jednak oferują zazwyczaj ograniczone możliwości.

Jeśli nie chcesz się wiązać z jednym operatorem i ponosić cyklicznych opłat wybierz opcję zbudowania witryny na własnym hostingu (host WWW) przy użyciu aplikacji CMS, o których więcej informacji znajdziesz w kolejnym rozdziale.

Darmowa strona internetowa – jak stworzyć stronę za darmo?

Darmowe kreatory stron WWW umożliwiają tworzenie strony internetowej za darmo (w bezpłatnych pakietach), jednak mają najczęściej duże ograniczenia funkcjonalności. Często nie pozwalają również na dodanie własnej domeny lub posiadają zablokowane niektóre funkcje edytora portalu WWW. Zdarza się również, że w darmowych pakietach na naszej witrynie wyświetlane są reklamy, które wpływają negatywnie na wygląd naszej strony.

W sieci dostępne są darmowe rozwiązania do projektowania stron internetowych – aplikacje CMS. Wymagają one jednak posiadania własnego hostingu, który możemy wykupić np. u hositngodawcy.

Czy tworzenie darmowego serwisu jest dobrym pomysłem? To zależy. Jeśli planujesz zaprojektować portal WWW Twojej firmy lub sklep internetowy to pojawiające się reklamy nie będą dobrą wizytówką. Jeśli jednak chciałbyś nauczyć się tworzenia portali WWW to darmowa strona WWW będzie świetnym rozwiązaniem. Możesz stworzyć stronę WWW za darmo korzystając z kreatora WIX lub WebWave, które oferują pakiety bez opłat. Darmowe hostingi i pakiety kreatorów będą idealne do nauki, jednak w procesie tworzenia stron docelowych najlepiej wybrać płatny pakiet kreatora (bez reklam) lub hosting i zbudowanie strony w oparciu o CMS.

Systemy zarządzania treścią stron internetowych (CMS)

CMS (z ang. Content Managenet System) to aplikacje, które dają możliwość budowania stron i zarządzania ich treścią. Pozwalają na zbudowanie strony bez umiejętności kodowania i znajomości języków programowania. Do najpopularniejszych należą bezpłatne CMSy, takie jak WordPressJoomla, czy Drupal. Oferują one szereg dodatkowych komponentów, dzięki którym w intuicyjny sposób dodamy do naszej profesjonalnej strony WWW nowe funkcjonalności, takie jak np. formularz kontaktowy lub obsługa certyfikatu SSL. Dzięki wielu darmowym motywom dostosujesz do własnych potrzeb wygląd i projekt strony internetowej.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zbudować stronę za pomocą bezpłatnego edytora CMS potrzebujesz hosta, który zarejestrujesz u jednego z operatorów dostępnych na rynku oraz domeny, która będzie adresem Twojej strony i pozwoli wyszukać Twój portal w wyszukiwarce Google.

Przed rozpoczęciem budowania serwisu koniecznie zapoznaj się z działaniem aplikacji CMS sprawdzając jej dokumentację lub korzystając z jednego z dostępnych w sieci kursów obsługi CMS. Największa ilość kursów i materiałów dostępna jest dla CMS WordPress, który posiada największą społeczność zrzeszającą webdeveloperów i osoby budujące strony. Dzięki temu z łatwością uzyskasz pomoc w problemach związanych z projektowaniem i obsługą swojej strony WWW.

Podsumowanie

Strony WWW towarzyszą nam na co dzień. Korzystamy z nich przeglądając serwisy informacyjne, blogi, czy portale społecznościowe. Dzięki narzędziom dostępnym w sieci możesz mieć stronę WWW bez konieczności programowania. Wystarczy, że użyjesz jednego z dostępnym narzędzi, np. kreatora lub aplikacji CMS. Przy ich użyciu stworzysz stronę internetową i utrzymasz w przyszłości serwis, np. dokonując zmian na stronie (treści lub wyglądu). Korzystając z wbudowanych mechanizmów poprawisz pozycję swojej strony w wyszukiwarkach i zadbasz o jej wysoką dostępność.