Serwer FTP – co to jest i jak połączyć się z serwerem FTP?

Co to jest FTP?

FTP (z ang. File Transfer Protocol) to protokół sieciowy, który służy do przesyłania plików pomiędzy komputerem a serwerem Twojej strony WWW. FTP to jeden z podstawowych protokołów dostępnych w Internecie (poza m.in. HTTP i TCP), który pozwala pobierać, udostępniać oraz wysyłać dane na Twojej witryny internetowej. Dzięki niemu możesz również nadawać uprawnienia do danych znajdujących się na hoście, udostępniać pliki, oraz weryfikować kiedy dane zostały utworzone i zmienione.

Połączenie nawiązywane jest poprzez aplikację obsługującą protokół FTP, czyli tzw. klienta FTP. Jeżeli używasz komputera z systemem Windows, Linux lub MacOS to najlepiej jeśli wybierzesz najpopularniejszą aplikację do obsługi FTP dostępną na powyższych systemach – FileZilla. Niektórzy hostingodawcy oferują dostęp do hosta z poziomu panelu klienta z wbudowaną obsługą hosta FTP. Takie wbudowane oprogramowanie pozwala na zarządzanie hostem FTP z poziomu przeglądarki internetowej.

Dzięki połączeniu z FTP możesz umieścić na nim dane Twojej strony WWW (zbudowanej w HTML lub stworzonej w jednym z popularnych systemów zarządzania treścią, np. WordPressie, Joomli lub Drupalu) lub pobrać kopię zapasową Twojej witryny, która może się przydać w przypadku kiedy pojawią się problemy z działaniem strony internetowej.

Jak korzystać z FTP i uzyskać zdalny dostęp do serwera?

Używając połączenia FTP możemy w łatwy sposób uzyskać zdalny dostęp do naszego wirtualnego hosta, np. VPS lub maszyny dedykowanej. Korzystając z przeglądarki internetowej (np. Google Chrome lub Firefox) lub klienta FTP możesz logować się i otrzymać dostęp do katalogu głównego hosta FTP, a następnie pobierać z niego pliki lub katalogi.

Jeżeli chcesz skorzystać z FTP w przeglądarce interetowej Twoja maszyna wirtualna musi oferować taką usługę. Najwygodniejszym sposobem na połączenie się z Twoim serwerem przy użyciu protokołu wymiany danych FTP jest użycie aplikacji do obsługi takich połączeń z hostem FTP, np. FileZilli. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy jedynie wpisać dane dostępowe do hosta. Aplikacja jest wygodna i prosta w obsłudze. Dodatkowo daje możliwość wgrania plików witryny, współdzielenia, administracji i edycji plików naszego portalu.

Jak połączyć się z serwerem FTP?

Do połączenia się z serwerem FTP najlepiej wykorzystać aplikację do transmisji danych przy użyciu protokołu FTP. Najpopularniejszym na rynku programem do nawiązywania połączenia z hostem jest FileZilla, którą możesz pobrać na platformy Windows, MacOS i Linux.

Czy FTP jest bezpieczne?

Podstawowa konfiguracja FTP nie zapewnia szyfrowania danych wysyłanych podczas połączenia z hostem. Jeśli chcesz być pewny, że Twoje dane przesyłane są w sposób bezpieczny najlepiej skorzystaj z jednej z odmian interfejsu wymiany danych, np. sFTP. Warto również wspomnieć, że dane dostępowe do Twojego hosta są poufne i nie powinieneś ich udostępniać innym użytkownikom. Każdy, kto otrzyma prawidłowe dane do Twojej usługi w chmurze może się z nią połączyć tak jak Ty.

Czym FTP różni się od sFTP?

Na rynku istnieją dodatkowe warianty protokołu wymiany danych, które zapewniają zwiększone bezpieczeństwo strumieniowania danych pomiędzy urządzeniem a maszyną hostingową – sFTP i FTPS. Pozwalają one na połączenie, dostęp do plików i przesyłanie danych w sposób szyfrowany, dzięki czemu zwiększony jest poziom bezpieczeństwa.

FTPS

Standardowe połączenia przy użyciu interfejsu wymiany danych FTP nie są szyfrowane. Jeśli chcemy uzyskać bezpieczne połączenie pomiędzy klientem a serwerem FTP najlepiej skorzystać z wariantu protokołu komunikacyjnego FTP, który szyfruje login i hasło (dane dostępowe), zapewniając bezpieczne połączenie z maszyną wirtualną. Dzięki korzystaniu z tej opcji połączenie z serwerem FTP zmniejsza się ryzyko wycieku naszych danych dostępowych.

sFTP

sFTP w przeciwieństwie do FTPS to odrębny protokół sieciowym, który służący do przesyłania danych witryn i działa w oparciu o SSH. Zapewnia on ochronę przesyłu danych dostępowych i plików (tak jak protokół https:// w przypadku Twojej strony internetowej). Dzięki temu jest ono uznawane za najbezpieczniejszą metodę wymiany danych z hostem.

Jak wysłać pliki na serwer FTP?

Usługi oferowane przez hostingodawców – hosting, VPS, maszyny dedykowane lub Cloud Server oparte są na solidnej infrastrukturze znajdującej się zazwyczaj w wielkich centrach danych. Dzięki temu oferują przyzwoite parametry i wysoką przepustowość sieci. Zapewnia to szybkie przesyłanie danych pomiędzy komputerami (hostem wirtualnym i klientem, czyli Twoim komputerem), co jest ważne dla działania stron WWW i aplikacji webowych. Dzięki szybkim i wydajnym hostom możemy bezpiecznie i wygodnie łączyć się z FTP za pomocą dedykowanych temu aplikacji, np. TotalCommander.

Jeśli chcesz wysłać dane na hosting Twojej witryny wystarczy, że otworzysz aplikację i wprowadzisz poniższe dane do hosta:

  • nazwa serwera FTP – to nazwa Twojego hosta. Nie musisz wpisywać adresu IP (zarówno w formacie adresu IPv4, jak i IPv6) maszyny wirtualnej. Wystarczy, że wpiszesz nazwę hosta, a skrypt automatycznie wykryje jego IP i zaloguje się do odpowiedniej maszyny.
  • nazwa użytkownika – to nazwa konta FTP, które możesz utworzyć w panelu administracyjnym hostingodawcy.
  • hasło – to hasło dostępowe do konta FTP ustanowione podczas dodawania konta FTP lub udostępnione przez samego operatora.

Po wpisaniu poprawnych danych dostępowych uzyskasz połączenie z hostem i dostęp do wysyłania plików.

Programy do FTP

Na rynku znajdziesz wiele aplikacji obsługujących połączenia przy użyciu protokołu FTP. Najpopularniejsze to FileZilla, TotalCommander oraz Cyberduck. Do niekwestionowanego lidera na rynku należy aplikacja FileZilla, która jest dostępna bezpłatnie na wiele platform i systemów operacyjnych. Aplikacja wydana została na licencji GPL (General Public License). Dzięki temu jest w pełni bezpłatnym i otwartym oprogramowaniem, które może być wykorzystane do dowolnego użytku – prywatnego i komercyjnego. Za pomocą FileZilli bez problemu połączysz się z hostingami współdzielonymi, VPS-ami, maszynami dedykowanymi i Cloud Server.