Adres IP – Co to jest numer IP komputera?

Adres IP (z ang. Internet Protocol Address) to identyfikator urządzeń w sieciach komputerowych. Każde urządzenie w sieci posiada swój unikalny adres IP, dzięki czemu może komunikować się swobodnie z pozostałymi elementami. Adres IP jest używany zarówno globalnie (w Internecie), jak i lokalnie, np. w sieci domowej lub biurowej. Protokół internetowy IP pozwala identyfikować komponenty i urządzenia podłączone do sieci. Teraz już wiesz czym jest adres IP. W kolejnych akapitach dowiesz się jakie są jego rodzaje i jak sprawdzić adres IP komputera.

Rodzaje protokołu IP

Protokół IPv4

W sieciach wykorzystywane są dwa rodzaje IP – IPv4 i IPv6. IPv4 zbudowane są z 4 bajtów (każdy po 8 bitów), co daje łączną długość 32 b. Bajty oddzielony są kropką i mogą mieć wartość od 0 do 255 zapisaną w formie dziesiętnej. Mówią prościej IPv4 składa się z czterech liczb z zakresu 0-255 oddzielonych od siebie kropkami.

Protokół IPv6

IPv6 powstał z powodu wyczerpującego się zakresu IP w wersji 4. Zwiększono długość z 32 w IPv4 do 128 bitów, co znacząco zwiększyło zakres dostępnej numeracji. Na długość 128 b IP w wersji 6 składa się osiem 16–bitowych sekcji zapisywanych w formie szesnastkowej, które przedzielone są dwukropkami. 

Głównymi różnicami pomiędzy IPv4 a IPv6 są długość (zmiana z 32 b na 128) oraz sposób zapisu (w protokole IP w wersji 4 – 4 grupy po 8 bitów, zaś w protokole IPv6 8 grup po 16). Już wiesz jak zbudowane są numery IP. Poniżej dowiesz się jak zweryfikować IP komputera.

Jak znaleźć adres IP komputera?

Weryfikacji IP naszego komputera może być przydatna w sytuacjach związanych z rozwiązywaniem problemów w naszej sieci w domu lub w biurze. Każdy komputer może mieć przypisane dwa rodzaje IP – lokalny i publiczny. Różnią się one przede wszystkim widocznością dla innych urządzeń. Sprawdź jak zweryfikować adres IP komputera – zarówno to lokalne jak i publiczne.

Sprawdź również -   Co to jest hosting WWW ?

Prywatny adres IP

Prywatny (lokalny) adres IP przydzielany jest jedynie w naszej wewnętrznej sieci (np. w domu lub biurze) przez protokół DHCP w routerze. Taki IP widoczny jest jedynie wewnątrz naszej prywatnej sieci – nie jest on udostępniany publicznie, poza tą wewnętrzną. Identyfikatory lokalne przydzielane przez router zazwyczaj mają postać 192.168.X.X, gdzie X to liczby z zakresu 0-255. Każde urządzenie znajdujące się w sieci ma nadany swój adres IP.

Publiczny adres IP

Publiczny adres IP jest widoczny globalnie w przeciwieństwie do lokalnego. Ten identyfikator jest dostępny dla użytkowników spoza naszej sieci. Najprościej mówiąc jest to adres przypisany do naszego routera, dzięki któremu możemy połączyć się z siecią Internet. Publiczny numer IP przydzielany jest przez naszego operatora Internetu (dostawcę usług internetowych). Jest on zazwyczaj nadawany dynamicznie, co oznacza, że przy każdym podłączeniu do sieci lub po upływie określonego czasu otrzymujemy nowy adres.

Jak sprawdzić IP komputera w systemie Windows?

Jak znaleźć IP komputera dla Wi-Fi w systemie Windows 11?

 1. Przejdź do menu Start, wybierz Ustawienia -> Sieć i Internet -> Wi-Fi  i wybierz sieć, z którą jesteś połączony.
 2. Wybierz opcję Właściwości i sprawdź swój IP w wierszu Adres IPv4.

Jak znaleźć IP komputera dla sieci Ethernet w systemie Windows 11?

 1. Przejdź do menu Start, wybierz Ustawienia -> Sieć i Internet -> Ethernet.
 2. Wybierz opcję Właściwości i sprawdź swój IP w wierszu Adres IPv4.

Jak znaleźć IP komputera w systemie macOS?

 1. Kliknij logo Apple w lewym górny rogu i wybierz opcję Preferencje systemowe. Następnie przejdź do Sieć
 2. Z listy znajdującej się w lewej sekcji okna wybierz sieć z której korzystasz (np. Wi-Fi lub Ethernet).
 3. Twój lokalny IP znajdziesz pod statusem połączenia.

Jak znaleźć IP komputera w systemie Linux?

 1. Otwórz aplikację terminal.
 2. Wprowadź komendę hostname -I
 3. Otrzymasz Twój lokalny IP.
Sprawdź również -   Serwer VPS - Co to jest, do czego służy i jak wybrać najlepszy VPS na rynku?

Jak znaleźć publiczne IP?

 1. Jeśli chcesz sprawdzić IP routera otwórz przeglądarkę Internetową.
 2. Przejdź na stronę https://moj-ip.pl/.
 3. Adres IP znajdziesz w sekcji Twój IP

Jak sprawdzić adres IP serwera, na który kieruje witryna internetowa?

 1. Otwórz przeglądarkę Internetową.
 2. Przejdź na stronę internetową https://get-site-ip.com/.
 3. Wpisz nazwę domeny w polu URL here i kliknij przycisk GET SITE INFO.
 4. Adres IP odnajdziesz w wynikach wyszukiwania.

Jak sprawdzić do kogo należy adres IP?

Wykorzystując globalną bazę domen WHOIS możemy sprawdzić kto jest właścicielem danego adresu IP lub grupy adresów, w której znajduje się wybrany adres. W tym celu przejdź pod adres https://www.whois.com/whois/ i w polu Enter domain name or IP Address wpisz adres IP, który chcesz sprawdzić i kliknij przycisk Search.

 

Po potwierdzeniu, że nie jesteś robotem ujrzysz pełne informacje o adresie IP lub zakresu adresów, w której się znajduje, m.in. informacje dotyczące właściciela znajdziesz w sekcji organisation.

Co można dowiedzieć się z adresu IP?

Na podstawie IP możemy uzyskać wiele informacji. Pomimo tego, że sam IP w sobie zawiera tylko liczby to może nam dostarczyć wielu pobocznych informacji.

Dla przykładu możemy zweryfikować lokalizację z jakiego łączy się do sieci dane urządzenie. Geolokalizacja po adresie IP nie jest szczegółowa w 100%, jednak w przypadku dużych miast dokładność może wynieść nawet 90%.

Na podstawie adresu IP możemy również zweryfikować informacje dot. jej właściciela. Zazwyczaj otrzymujemy jednak dane organizacji, do której należy cała pula IP. Informacje dot. właściciela możemy sprawdzić korzystając z bazy WHOIS. 

Po trzecie dzięki adresowi IP możemy zidentyfikować nazwy hostów połączonych z naszą siecią. Jest to szczególnie przydatne kiedy ustawiamy nowe urządzenie sieciowe, np. drukarkę. 

IP Podsumowanie

Adres IP to komponent, na którym oparte są sieci, z których korzystamy – zarówno prywatne, jak i publiczne. Już wiesz jakie są rodzaje adresów IP i z jakiego powodu opracowano adres IPv6. Pamiętaj, że Twój komputer ma przypisane dwa typy adresów IP – prywatny i publiczny. Dzięki bazom domen WHOIS możesz sprawdzić tożsamość organizacji będącej właścicielem adresu IP lub puli, w której znajduje się dany adres.