Serwer WWW – podstawowe pojęcia

Czym jest serwer WWW?

Serwer WWW jest oprogramowaniem działającym na serwerze internetowym, czyli hoście oferującym swoje zasoby na potrzeby przechowywania plików i baz danych Twojej witryny. Najczęściej korzystamy z usługi hostingu współdzielonego, serwera VPS lub maszyny dedykowanej, np. Cloud Server. Host udostępnia narzędzia, dzięki którym nasze serwisy www są widoczne w Internecie. Serwer WWW pracuje w oparciu o protokół HTTP, który umożliwia użytkownikom portali i aplikacji www wyświetlać je na własnych urządzeniach. Serwery zapewniają dostęp przez protokół FTP, który pozwala na przesłanie plików witryny na serwer oraz możliwość zarządzania strefą DNS domeny.

Jak działa serwer www?

Serwer WWW dynamicznie udostępnia zasoby dyskowe oraz narzędzia umożliwiające administrowanie witrynami. Dzięki temu użytkownicy Internetu mogą, używając przeglądarki stron internetowych, np. Google Chrome, Firefox, Safari lub Internet Explorer, wysłać zapytanie do serwera. W odpowiedzi serwer przesyła paczkę z gotowym kodem HTML, który program przedstawia w formie witryny internetowej zawierającej zdjęcia i materiały wideo.

Pozwala to zarówno na obsługę i wyświetlanie prostych stron internetowych, jak i zaawansowanych aplikacji webowych udostępniających wiele funkcji. Wygląd naszej strony www może się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju przeglądarki. Jest to spowodowane tym, że producenci przeglądarek używają różnych wersji i wariantów silników. Różnice w wyglądzie będą jednak nieznaczne i nie zakłócą odbioru serwisu.

Jakie są serwery www i jaki jest najpopularniejszy?

Na rynku istnieje wiele takich aplikacji, jednak do najpopularniejszych i najczęściej używanych należą Apache i Nginx. Apache jest obecny na ponad 50% wszystkich serwerów na świecie i przy jego pomocy obsługuje się najwięcej serwisów WWW. Jest on wybierany najczęściej ze względu na stabilność, niezawodność , możliwość rozszerzenia o szereg modułów i skalowalność. W połączeniu z usługą PHP i wysokimi parametrami maszyny wirtualnej zapewnia wysoką wydajność.

Ile kosztuje wykupienie serwera www?

Firmy hostingowe w Polsce oferują duży wybór serwerów do obsługi witryn internetowych, w związku z czym każdy użytkownik znajdzie opcję dopasowaną do jego oczekiwań. Jednym z najpopularniejszym i najchętniej wybieranych przez klientów maszyn wirtualnych jest hosting współdzielony. Jeśli szukasz serwera, który wystarczy do obsługi niewielkiej ilości witryn i będzie niedrogi to najlepszy wybór. W przypadku większości witryn będzie on strzałem w 10.

Ceny takich maszyn oscylują w granicy od 50 do 800 zł. Często opłata w pierwszym roku różnij się od tej w kolejnych latach. Hostingodawcy zazwyczaj oferują wyższe ceny odnowienia. Dla osób, które potrzebują pełnego dostępu do wybranych zasobów warto wybrać maszynę dedykowaną. Taka opcja poza witrynami www pozwoli utrzymać duże aplikacje webowe, bądź sklepy online o dużym ruchu, itp. Koszty takich rozwiązań są jednak dużo wyższe i startując od kwot 300 zł za miesiąc. Podmioty dysponujące mniejszym budżetem mogą wybrać opcję pośrednią – VPS.

Podsumowanie

Wiesz już czym jest serwer WWW i jakie są jego rodzaje. Dzięki temu oprogramowaniu uzyskujemy dostęp milionów portali internetowych udostępnianych w sieci, pozwalających na korzystanie z usług bankowości, sklepów online, czy portali streamingowych.