Serwer dedykowany – co to jest i czym różni się od hostingu?

Poszukując serwera dla Twojej strony internetowej lub aplikacji webowej możesz utonąć w gąszczu ofert hostingodawców. Mnogość i szerokość ofert firm hostingowych sprawia, że niekiedy trudno się w nich odnaleźć. Jeśli oczekujesz wydajnej usługi i dostępu do pełnych zasobów sprawdź co to jest hosting dedykowany i dlaczego będzie to najlepszy wybór w przypadku większego projektu, np. sklepu internetowego o dużym ruchu lub rozbudowanej aplikacji webowej.

Co to jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to hosting, czyli komputer, który udostępnia swoje zasoby w Internecie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu bez przerw. W przypadku tej usługi dostęp do wszystkich zasobów serwera – procesora, pamięci RAM i dysku – oraz zmiany ustawień posiada jedynie właściciel. Maszyny dedykowane wyposażone są najczęściej w szybkie dyski SSD NVME, wydajne CPU, np. procesory e5 1620 oraz dużą ilość pamięci operacyjnej RAM. Na serwerze możemy zainstalować jeden z wielu systemów operacyjnych do obsługi hosta, np. Linux lub Windows. System możemy dowolnie konfigurować po procesie instalacyjnym. Do zarządzania serwerem otrzymujemy (od hostingodawcy) oprogramowanie w postaci panelu administracyjnego, np. DirectAdmin lub cPanel. Serwery wyposażone w procesory Intel posiadają dostęp do IPMI (z ang. Inteligent Platform Management Interface), czyli platformy do zarządzania i monitorowania działaniem serwera. Istnieje możliwość zdalnego zarządzania IPMI, dzięki czemu administratorzy mogą uzyskać dostęp do serwera nawet w przypadku uszkodzenia systemu operacyjnego. Połączenie tych wszystkich elementów w przypadku serwera dedykowanego daje dobrą wydajność i odizolowane od innych użytkowników środowisko. W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego lub serwera cloud VPS maszyna dedykowana zapewnia środowisko przeznaczone jedynie dla jednego klienta, który nie musi dzielić zasobów sprzętowych z innymi.

Własny serwer dedykowany zapewnia indywidualny identyfikator lub kilka adresów IP, których ilość możemy dostosować do potrzeb aplikacji oraz nielimitowany transfer. Serwer dedykowany pozwala w pełni kontrolować maszynę, więc zainstalujesz dowolną aplikację w zaledwie kilku kliknięciach.

Wybierając serwer dedykowany możesz skorzystać z oferty jednej z firm hostingowych i dostosować zasoby Twojego serwera do swoich potrzeb. Większość hostingodawców posiada swoje data center w Polsce lub Europie, dzięki czemu ich infrastruktura oferuje dobrą przepustowość łącza i wysokie SLA (service level agreement), czyli poziom dostępności usługi. Dodatkowo możesz wybrać opcję wsparcia w administracji, które firmy często zapewniają.

Ile kosztuje serwer dedykowany

Na rynku dostępne są serwery dedykowane w różnych wariantach. Różnią się one zasobami – rodzajem i wydajnością procesora (w tym ilością rdzeni), ilością GB RAM (pamięci operacyjnej), pojemnością dysku twardego, systemem operacyjnym oraz przepustowością łącza internetowego. Opłaty dot. serwerów dedykowanych rozpoczynają się od ok. 250 zł za miesiąc do nawet kilku tysięcy. Kwota uzależniona jest od wybranej konfiguracji. Jeśli masz wątpliwości jaki wariant sprawdzi się w przypadku Twojego projektu – skontaktuj się z hostingdawcą, który pomoże Ci w wyborze serwera dostosowanego do Twoich potrzeb.

Po złożeniu zamówienia należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na uruchomienie serwera – maszyna fizyczna musi zostać umieszczona w serwerowni, aktywowana i skonfigurowana. Dokonując wyboru jednej z nowych linii serwerów dedykowanych, np. Cloud Server (opartych na wirtualizacji) dostęp do serwera otrzymasz szybciej. Po zamówieniu usługi najczęściej na wskazany adres e-mail otrzymasz fakturę proforma za pierwszy pełny okres rozliczeniowy oraz instrukcję uruchomienia serwera wraz z danymi dostępowymi do serwera. Fakturę proforma możesz opłacić dokonując standardowego przelewu bankowego lub płacąc przy użyciu płatności internetowych wbudowanych w panel operatora.

Większość firm hostingowych oferuje szybkie i niezawodne serwery z gwarantowaną możliwością rozbudowy maszyny o dodatkowe zasoby – rdzenie procesora, kości pamięci RAM oraz dodatkowy dysk serwerowy. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający użytkownicy otrzymają niezawodność działania stron i baz danych, nawet przy dużej ilości danych posiadanych na hoście. Pamiętaj, że operatorzy serwerów zapewnia możliwość podpisania umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, co ułatwia dopasowanie naszej witryny do wymogów RODO.

Serwer dedykowany Windows

Serwery dedykowane dostępne na rynku w zazwyczaj oferują wsparcie dla systemu Windows. Instalacji systemu Windows daje nam możliwość instalacji aplikacji dedykowanych tej platformie do obsługi serwera i hostowanych aplikacji. Dzięki maszynie z systemem Windows Server zyskujemy możliwość korzystania z usług, takich jak SharePoint, ActieDirectory, czy Microsoft Server SQL. Jeżeli nie masz pewności czy dla Twojego serwera dedykowanego potrzebujesz systemu Windows zapytaj o to hostingodawcę, który pomoże Ci w doborze usługi, na podstawie doświadczeń zaczerpniętych z konfiguracji usług dla innych klientów. Doświadczeni konsultanci pomogą Ci dobrać opcję dopasowaną do potrzeb Twojej witryny lub aplikacji webowej.

Serwer dedykowany Linux

Jeżeli preferujesz otwarte oprogramowanie wybierz serwer dedykowany z systemem Linux. Wielu operatorów serwerów zapewnia możliwość instalacji licznych dystrybucji Linuxa, m.in Debian, Fedora, Ubuntu czy CentOS, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Linux to oprogramowanie cenione za łatwość obsługi oraz wysoką wydajność, dzięki której administratorzy i użytkownicy serwerów wybierają go najchętniej.

Podsumowanie

Budując większy sklep internetowy lub zaawansowaną aplikację webową staniesz przed wyborem serwera, który obsłuży ją w sposób wydajny i niezawodny wybierz maszynę dedykowaną, dzięki której uzyskasz pełną kontrolę nad hostem i możliwości dostosowania jego ustawień i środowiska do własnych potrzeb. Możesz w pełni zarządzać swoim serwerem bez dzielenia się zasobami maszyny z innymi – wszystkie podzespoły pracują tylko dla Twojego serwera i aplikacji, które obsługuje. Jeśli nie jesteś pewny jaki serwer dedykowany wybrać skontaktuj się z firmą hostingową i poproś o pomoc w doborze parametrów maszyny. Sprawdź również sekcję najczęściej zadawanych pytań na stronie operatora, gdzie znajdziesz wiele informacji dot. serwerów dedykowanych.