Serwer – Co to jest i jak działa?

Serwer to oprogramowanie lub urządzenie, który udostępnia innym urządzeniom, aplikacjom lub serwisom. Daje dostęp do stron, baz danych, poczty elektronicznej oraz elementów sieciowych, np. drukarek.

Może być zwykłym komputerem, ale najczęściej do tego celu używa się specjalnych maszyn o odpowiednich podzespołach. Takie komputery przystosowane do ciągłej pracy w trybie 24h na 7 dni w tygodniu. Wyposażone są zazwyczaj w szybkie i pojemne dyski (HDD, SSD lub SSD NVME), dużą ilość pamięci RAM (np. DDR4) oraz wydajne procesory (AMD lub Intel) z dużą ilością rdzeni. Dobra konfiguracja hosta zapewnia wydajność, szybkość pracy (m.in. przetwarzania danych) oraz wygodne zarządzanie. Niemała pojemność dysków (zazwyczaj kilkaset GB lub kilka TB) wykorzystywanych często w technologii RAID zapewnia szybki odczyt i zapis dużej ilości danych. Wśród największych producentów serwerowych (w tym serwerów RACK) na świecie znajdziesz koncerny Dell, IBM, Fujitsu. Cenione są również serwery SuperMicro. Najpopularniejszymi systemami komputerowymi obsługującymi tego typu hostów są Linux, Windows Server oraz Apple macOS Server. Wiele dystrubucji Linuxa posiada otwarty kod źródłowy (open source), dzięki czemu wykorzystywany jest najchętniej. Jeśli szukasz hosta do obsługi strony WWW sprawdź do czego służy i zobacz jakie są jego rodzaje w kolejnym rozdziale.

Do czego służy serwer?

Najpopularniejszą funkcją jest utrzymywanie stron internetowych. Ze względu na funkcje serwery możemy podzielić na następujące typy:

  • serwer www (web server) – przechowuje strony WWW, blogi, sklepy i aplikacje webowe.
  • pocztowy (mail server) – obsługuje wysyłanie i odbieranie wiadomości poczty elektronicznej,
  • plików (file server) – umożliwia współdzielenie plików i katalogów pomiędzy różnymi użytkownikami,
  • bazodanowy (database server) – hostuje bazy danych SQL i noSQL,
  • gier (game server) – umożliwiający grę wielu osobom jednocześnie,  
  • wydruku (print server) – zapewnia obsługę drukarki sieciowej.

Z czego składa się serwer?

Tak jak inne komputery host składa się z dopasowanych komponentów związanych z wykonywaniem operacji – procesora (zawierającego wydajne rdzenie), pamięci RAM (nawet 32 GB) oraz zapewniającego szybkość odczytu danych dysku twardego, czyli pamięci, na którym zapisujemy informacje. Zawiera również płytę główną, która stanowi hub dla pozostałych elementów oraz wbudowane zasilacze. Wszystkie elementy umieszczone są w obudowie, np. rack lub tower.

Jaka jest różnica pomiędzy serwerem a komputerem?

Serwer to w zasadzie typowy komputer PC, który jest przystosowany (m.in. konfiguracją) do obsługi dużego ruchu sieciowego. Jest również wyposażony w wydajne procesory oraz dużą ilość pamięci RAM i pojemne dyski twarde. Zbudowany jest tak, by mógł pracować w sposób ciągły (bez przerw). W związku z tym, że prywatne komputery osobiste nie są przystosowane do obsługi dużego ruchu i ciągłego użyczania innym zasobów nie powinny być używane jako maszyny wirtualne.

Jakie są rodzaje serwerów?

Hosty serwerowe mogą pełnić rolę serwerów dla firm małych, średnich i dużych, serwerów w sklepach internetowych, oraz innych. Hostingodawcy posiadają szeroką i bogatą ofertę tego typu rozwiązań, które dostosujesz do swoich potrzeb. Poniżej znajdziesz zestawienie najczęściej występujących rodzajów hostów.

Hosting – serwery współdzielone

Host współdzielony to taki, jak mówi nazwa, którego elementy dzielone są z innymi użytkownikami. Na jednej maszynie znajduje się wiele wirtualnych kont, gdzie każdy z korzystających utrzymuje na swoim koncie strony WWW. Pomimo tego, że współdzielimy z innymi komponenty urządzenia to jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie i poszczególne konta są od siebie odseparowane. Żadne konto nie ma dostępu do zasobów innego.

VPS – technologia pośrednia, którą dostosujesz do swoich potrzeb

VPS to prywatny serwer wirtualny, czyli odizolowana wirtualna maszyna na hoście fizycznym. Sprawdzi się jako alternatywa dla hostingu współdzielonego zwłaszcza, jeśli szukamy narzędzia do obsługi strony WWW generującej większy ruch. Poza odseparowanym środowiskiem dostajemy możliwość samodzielnego zarządzania usługą, dzięki czemu nie mamy do czynienia z obostrzeniami hostingu współdzielonego.

Serwery dedykowane – dostęp do pełnych zasobów komputerowych

To hosty uruchomione wyłącznie dla jednego klienta. Właściciel posiada dostęp do pełnej mocy obliczeniowej i nie musi dzielić podzespołów z innymi. To narzędzie świetnie zda egzamin w przypadku większych sklepów internetowych i aplikacji webowych. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję warto być przemyślał skorzystanie z opieki administratora serwerów. Tutaj z pomocą przychodzą firmy hostingowe, wśród których większość oferuje administrowanie jako opcję dodatkową lub wliczoną w cenę hosta.

Cloud server – serwerowa chmura

Cloud server to poszerzona wersja hostów dedykowanych. Hosty te są w pełni wirtualne, dzięki czemu są bardziej skalowalne i elastyczne. Obok działającej głównej instancji występują jej klony, które w momencie awarii jednego hosta sprawnie zastępują uszkodzonego sprawnym. Cloud server zapewnia wysoką dostępność (SLA), nawet na poziomie 99,9%. Jest idealnym rozwiązaniem serwerowym zarówno dla wyspecjalizowanych jednostek, jak i sklepów e-commerce oraz dużych portali internetowych.

Co można zrobić z serwerem?

Wirtualny hosting to uniwersalne narzędzie, które w zależności od zasobów i przeznaczenia może pełnić różne role. Może być przeznaczony do wielu licznych zadań, np. obsługi drukarki w sieci, plików, baz danych, poczty elektronicznej, itd. Najczęściej wykorzystywany jest do obsługi stron WWW.

Udostępniają one wiele witryn internetowych na całym świecie, które dostępne są w Internecie. Spełni również oczekiwania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa utrzymywanych serwisów internetowych, np. poprzez instalację certyfikatu SSL, który niezawodnie szyfruje przesyłane dane.

Podsumowanie

Serwery stanowią bazę sieci, w szczególności Internetu. Wykorzystuje się je na wiele sposobów i pełnią one różne funkcje. Obsługują strony www, pocztę elektroniczną i inne usługi dostępne w Internecie. Jeśli korzystasz z serwisów dostępnych w sieci lub przeglądasz strony WWW to ciągle łączysz się z wieloma hostami na całym świecie i korzystasz z ich funkcjonalności.