Joomla – co to jest CMS Joomla?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem narzędzia open source do stworzenia Twojej strony internetowej? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się co to jest Joomla, czy warto ją poznać, jakie ma wymagania i ile kosztuje oraz czy warto wybrać tą aplikację do zbudowania Twojej pierwszej witryny. W poniższym wpisie znajdziesz podstawowe informacje oraz odpowiedzi na Twoje pytania.

Co to jest Joomla?

Joomla to CMS (z ang. content management system), czyli system zarządzania treścią, czyli mówiąc najprościej program do budowania i utrzymywania stron WWW bez posiadania umiejętności programowania (tak jak WordPress lub Drupal). Korzystając z tej aplikacji CMS możemy zbudować profesjonalne serwisy bez znajomości języków programowania, takich jak HTML, CSS, JavaScript. Nie musisz być programistą, ani administratorem stron, by móc tworzyć zaawansowane strony, sklepy internetowe czy rozbudowane fora. Nawet jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem i nie potrafisz kodować to z łatwością stworzysz własny portal WWW bez znajomości narzędzi służących do budowania stron WWW. Joomla została stworzona w języku PHP, który obsługuje większość hostingów WWW, dzięki czemu używana jest głównie do budowania i edytowania portali internetowych. 

Joomla została wydana w 2005 roku i od tego czasu zyskała dużą społeczność osób korzystających. Projekt jest stale rozwijany, dzięki czemu aktualizacje aplikacji i komponentów pojawiają się regularnie. Warto wspomnieć, że Joomla jest jest jednym z najpopularniejszych CMS-ów na świecie, zaraz obok WordPressa.

Joomla udostępniana jest na otwartej licencji GPL, dzięki czemu możemy korzystać z niej bezpłatnie zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Zgodnie z zasadami tej licencji możemy również dowolnie modyfikować kod źródłowy i udostępniać zmodyfikowaną przez nas wersję innym użytkownikom. 

Budując stronę WWW możemy skorzystać z mnóstwa bezpłatnych i płatnych dodatków. Wśród nich znajdziesz motywy, dzięki którym zmienisz i dostosujesz wygląd oraz wtyczki, dzięki którym w łatwy sposób dodasz na Twojej stronie nowe funkcjonalności. Obsługę administracyjną strony zapewni zaplecze (domyślny panel do zarządzania stroną), dzięki któremu można logować się na stronę, tworzyć podstrony, tworzyć użytkowników, korzystać z edytora, który nie jest skomplikowany i pozwala kontrolować niemal każdy parametr strony, w tym menu nawigacyjne. Co ważne edytor generuje szkielet strony w oparciu o język znaczników HTML.

Już wiesz co to jest Joomla. Sprawdź w kolejnym rozdziale jakie są jej wymagania oraz na co zwrócić uwagę się przy wyborze serwera dla Joomli. 

Joomla wymagania

Jeżeli posiadasz już serwer lub zastanawiasz się nad jego wyborem pod Joomlę, sprawdź jakie ma wymagania. Aplikacja Joomla w wersji 4.x potrzebuje do działania serwera www Apache, NGINX lub Microsoft IIS. Wybierając hosting dla Joomla zweryfikuj czy na maszynie wirtualnej dostępne jest PHP w wersji minimum 7.2.5. Twórcy aplikacji CMS rekomendują ustawienie wersji 8.0. Dodatkowo sprawdź czy hosting obsługuje bazy danych MySQL w wersji min. 5.6 lub PostgreSQL w wersji min. 11.0.

Jeżeli Twója maszyna spełnia powyższe wymagania to możesz przystąpić do instalacji Joomli i zbudować stronę WWW korzystając z pełni możliwości, które oferuje. 

Kiedy chcemy zbudować portal WWW w oparciu o Joomle, który od razu będzie widoczny w sieci warto dodatkowo zarejestrować domenę, czyli adres strony który wpisujemy w przeglądarce internetowej. Panel administracyjny Twojego operatora hostingu może oferować również wbudowane narzędzie do automatycznej instalacji aplikacji Joomla wypełniając prosty formularz i dokonując kilku kliknięć. Dzięki temu wbudowanej w hostingowy panel klienta funkcjonalności możemy zaoszczędzić wiele czasu na konfiguracji i optymalizacji systemy przed pierwszym wczytaniem serwisu.

Czy Joomla jest za darmo?

Jeśli planujesz stworzenie strony internetowej i sprawdzasz koszty z tym związane zobacz ile kosztuje Joomla oraz stworzenie witryny przy jej użyciu. Wybierając Joomlę możesz zapomnieć o kosztach związanych z aplikacją do budowania stron. Jest ona dostępna całkowicie bezpłatnie zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych. Aplikacja udostępniana jest na licencji GPL (General Public License), co oznacza, że zgodnie z założeniami Joomla jest aplikacją o otwartym kodzie źródłowym (z ang. open source), która może być wykorzystywana w dowolnym celu. Co istotne jej kod może być dowolnie zmieniany, czy modyfikowany i w nowej postaci udostępniany innym. 

Zalety i wady Joomla

CMS Joomla posiada swoje dobre i złe cechy, której warto przeanalizować przy dokonaniem wyboru CMS do tworzenia strony WWW. W kwestii trudności obsługi to Joomla jest czymś pomiędzy łatwym w obsłudze WordPressem i zaawansowanym Drupalem . Zobacz jakie zalety i wady posiada Joomla i podejmij decyzję dotyczącą wyboru CMS dla Twojej pierwszej strony WWW.

Zalety systemu CMS Joomla:

  • darmowy – system jest bezpłatny zarówno dla celów komercyjnych i prywatnych,
  • otwarty – kod Joomli jest w pełni otwarty (oparty na licencji GPL),
  • mnogość dodatkowych modułów – tysiące motywów i wtyczek pozwala w łatwy sposób rozbudować stronę o dodatkowe funkcje oraz zmieniać jej szablon,
  • przyjazny SEO – Joomla automatycznie tworzy linki przyjazne wyszukiwarkom internetowym,
  • prosty i intuicyjny – korzystanie z systemu nie wymaga znajomości narzędzi programistycznych i języków kodowania. Jeśli jesteś już początkującym użytkownikiem z łatwością poradzisz sobie z instalacją i konfiguracją Joomla.

Wady systemu CMS Joomla: 

  • mała ilość bezpłatnych rozszerzeń – pomimo dużej bazy dodatków większość z nich jest płatna,
  • duża ilość funkcji – Joomla oferuje wiele zaawansowanych funkcji, których mnogość może przytłoczyć początkujących.

Czy Joomla jest trudna?

Pomimo tego, że oprogramowanie posiada stosunkowo przejrzysty panel administracyjny to wyposażona jest również w wiele zaawansowanych funkcji, które mogą być niejasne dla początkujących użytkowników. Dodatkowo niektóre ustawienia wymagają od nas znajomości działania aplikacji lub weryfikacji jej dokumentacji.

Joomla nie jest tak intuicyjna i przejrzysta jak WordPress, ale dzięki wsparciu licznej społeczności (na forach społecznościowych i grupach na portalach social media) zazwyczaj znajdziemy pomoc w rozwiązaniu problemu z działaniem strony.

Zastanawiasz się nad wyborem systemu CMS dla Twojej strony? Jeśli jesteś użytkownikiem, który posiada znajomość mechanizmów działania stron WWW i aplikacji do zarządzania treścią to Joomla będzie dobrym wyborem.

Dzięki wbudowanemu kokpitowi administracyjnemu ułatwia tworzenie i modyfikację treści na witrynie internetowej. Wybierając Joomlę pamiętaj, że wiele dodatkowych komponentów występuje jedynie w wersji płatnej. 

Joomla przydatne strony